BASIN ODASI

Miniatürk’ün 129’uncu maketi Mersin Kızkalesi oldu

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve Mersin’in en önemli tarihî ve turistik varlıklarından birisi olan Kızkalesi’nin maketi, Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk’te düzenlenen bir törenle yerini aldı. Kızkalesi maketiyle birlikte Miniatürk’te sergilenen maket sayısı 129’a yükseldi.

Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği’nin (METAB) katkılarıyla yapılan Kızkalesi maketinin Miniatürk’teki açılış törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Merkez İlçe Belediye Başkanlığı temsilcileri ve Meclis üyeleri ile Miniatürk İşletme Müdür Vekili Halil İbrahim Topalcı katıldı.

3 bin yıllık tarihin vitrini

Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya getirildiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılmış durumda. Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin, mimarî eserleriyle temsil edildiği Miniatürk, Antik Çağ’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar 3 bin yıllık tarihin kültür varlıklarının maketleriyle, Haliç’in kıyısında ziyaretçilerini ağırlıyor.