BASIN ODASI

Çocuklar ağaçtan kitap topladı

Miniatürk Parkı’nda gerçekleştirilen “Kitap Hediye Günü” etkinliğinde, çocuklar ağaçtan kitap topladı, katılımcılara kitap hediye edildi.

Miniatürk Parkı’nda gerçekleştirilen “Kitap Hediye Günü” etkinliğinde, çocuklar ağaçtan kitap topladı, katılımcılara kitap hediye edildi.

Herkese Kitap Vakfı tarafından kitap okumayı sevdirmek amacıyla ilân edilen “Kitap Hediye Günü”nün ikincisi kutlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından desteklenen etkinlik, Miniatürk’te gerçekleştirildi.

Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki kitap okuma alışkanlığına dair istatistikler paylaştı.

Şenver, Türkiye’deki okulların yüzde 70’inde kütüphane olmadığını belirterek, insanların yılda en az bir kere, eski yeni ayırt etmeden birbirlerine kitap hediye etmelerini arzuladıklarını söyledi.

Özellikle çocukların kitaba uzak kalmaması gerektiğine vurgu yapan Şenver, “Sadece 100 kişiden 4’ü düzenli kitap okuyor. ‘Hayatımda hiç kitap okumadım’ diyenlerin oranı yüzde 39. Bu rakamı nüfusumuzla kıyasladığımızda, yaklaşık 27 milyon kişinin hiç kitap okumadığı yorumunu yapabiliriz. Bu istatistikler bize yakışmıyor. Çocuklarına kitap hediye eden ülkeler sıralamasında da 140. sıradayız. Kitap Hediye Günü işte bu yüzden çok önemli.” diye konuştu.

Bülent Şenver, her yıl nisan ayının üçüncü pazar günü kutlanmak üzere ilân edilen “Kitap Hediye Günü”nün, referandumdan dolayı bu yıla mahsus ikinci pazar kutlandığını belirterek, Türkiye’de kitap okuma alışkanlığının ileride çok daha iyi bir duruma geleceğini dile getirdi.

Kitaba ulaşma sorunu

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu da Türkiye’nin yayıncılık sektöründeki sıralamada en büyük 11. ülke olduğunu kaydetti.

Türkiye’de yılda 680 milyon adet kitap üretildiğine dikkati çeken Zeynioğlu, şöyle konuştu:

“Kitaba ulaşma konusunda büyük sorunlarımız var. En çok kitap okuyan kesim 7-14 yaşındaki çocuklar. Yeter ki kitapla buluşsunlar. ‘Kitap Hediye Günü’ gibi çabalar da çocuklar başta olmak üzere herkesin kitaba ulaşmasına vesile olacak şeyler. Mümkün olduğunca çok kişi birbirine kitap hediye etsin istiyoruz. En çok zamanı televizyon izlemeye ayırıyoruz. ‘Televizyon izlemeyi bırakın’ demiyoruz ama günde 20 dakikamızı bile kitap okumaya ayırsak, ne kadar çok kitap okuyacağımızı göreceksiniz.”

Erkan: Bu faaliyeti bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz

Miniatürk İşletme Müdürü Resul Erkan da, kitap okumayı ve bir hediye olarak kitabı tercih etmeyi tavsiye ve teşvik eden böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve ona bağlı olarak hizmet veren Miniatürk olarak bu faaliyeti bir “sosyal sorumluluk projesi” olarak gördüklerini belirten Erkan, “Kitap Hediye Günü” etkinliğine ev sahipliği yapmanın yanı sıra, Kültür A.Ş. olarak, çocuklara hediye edilmek üzere kitap desteği sağlayarak da katkıda bulunduklarını kaydetti. Erkan, “Hiç şüphe yok ki, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın başarılı olabilmeleri, edindikleri bilgiye ve sahip oldukları donanıma bağlı olacaktır. Bu da kitapla, yani bilgiyle ilişkilerinin niteliğine bağlıdır. Yetişkinlik dönemlerinde kitapla nitelikli bir ilişki kurabilmeleri için, okuma alışkanlığını küçük yaşta kazanmaları gerekiyor. İşte, Herkese Kitap Vakfı ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin bu etkinliği de çocuklara bu alışkanlığı kazandırmayı amaçladığı için, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da destek verdik, bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. Erkan, bütün katılımcıların ve kitapseverlerin “Kitap Hediye Günü”nü tebrik etti.

Katılımcılara kitap hediye edilen etkinlikte çocuklar, kutlamaya özel hazırlanan ağaçtan kitap topladı.

“Kitap Hediye Günü” kapsamında yazarlar imza günlerinde okurlarıyla bir araya gelirken, çeşitli yayınevleri hafta boyunca özel indirimler uygulayacak.