BASIN ODASI

“Kitap Hediye Günü” uygulaması, Miniatürk’te düzenlenen özel bir programla başladı

“Herkese Kitap Vakfı” tarafından, her yıl Nisan ayının üçüncü Pazar gününün “Kitap Hediye Günü” olarak kutlanması uygulaması, İBB Kültür A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin desteğiyle, Miniatürk’te düzenlenen özel bir programla başlatıldı.

"Belirli günler"e Kitap Hediye Günü de eklendi

“Herkese Kitap Vakfı” tarafından, her yıl Nisan ayının üçüncü Pazar gününün “Kitap Hediye Günü” olarak kutlanması uygulaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin desteğiyle, Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk’te düzenlenen özel bir programla başlatıldı.

Programa Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl Zeynioğlu, Miniatürk İşletme Müdürü Resul Erkan ve vakıf görevlileri ile Miniatürk ziyaretçisi çocuklar ve velileri katıldılar.

“Kitap Hediye Günü”, çocuklara kitap hediye edilerek başlatıldı

Her yıl Nisan ayının üçüncü Pazar gününün “Kitap Hediye Günü” olarak kutlanması uygulamasının ilânı dolayısıyla sosyal medyada da #bendensana başlıklı bir hashtag açıldı, “Kitapcan” isimli bir çizgi kahraman oluşturuldu. Miniatürk’te düzenlenen programda, çocuk oyun alanında yer alan bir ağacın dallarına da misina ile kitaplar asıldı ve günün hatırası olarak Masal Ağacı’nın yanına sembolik olarak kitap hediye ağacının fidanı dikildi. Etkinlikte çocuklara çeşitli kitaplar hediye edildi.

Şenver: Hiç değilse yılda bir kere insanlar birbirlerine kitap hediye etsin

Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, “Benden Sana, Senden Okuyan Türkiye’ye” etkinliğini açış konuşmasında, bu yıldan başlayarak her yıl kutlanmak üzere Nisan ayının üçüncü Pazar gününü “kitap hediye etme günü” ilân ettiklerini belirterek, “Hepimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Türk Milleti’nin hediyeleşme geleneği olduğuna işaret eden Başkan Şenver, bu güzel geleneğe kitap hediyesini ilave etmeyi arzu ettiklerini söyledi. Şenver, “Hiç değilse yılda bir kere, Nisan ayının üçüncü Pazar günü geldiğinde insanlar, birbirlerine kitap hediye etsin. Tanıdığınız birine veya tanımadığınız birine, yeni veya eski, bir kitap hediye edin” diye konuştu. Bir kitabın bile bir insanı mutlu etmeye yeteceğini ifade eden Şenver, “Herkese Kitap Vakfı” olarak Anadolu’daki okullara 140 bin kitap gönderdiklerini, kendilerine gönderilen fotoğraflarda gördükleri üzere, bir kitabın bir insanı ne kadar mutlu ettiğini, kitap hediye edilen çocukların gözlerinin içindeki gülümsemeden anladıklarını dile getirdi. Şenver, başlattıkları “Kitap Hediye Günü” uygulamasının yaygınlaşması hâlinde 5 yıl sonra her yıl Nisan ayının üçüncü Pazar günü milyonlarca insanın birbirine kitap hediye ettiğini görmeyi hayal ettiklerini söyledi. Şenver, “Okuyan Türkiye için her yerde herkese kitap hediye etmemiz gerekiyor” dedi.

Bu gün (17 Nisan 2016) gerçekleştirdikleri bu ilk “Kitap Hediye Günü” etkinliğinde kitap alan çocukların bu günü unutmayacaklarına ve kitap sevgisi kazanmış olacaklarına inandığını ifade eden Şenver, sözlerini “Kitap hediye günümüz, hepimize kutlu ve hayırlı olsun” temennisi ile tamamladı.

Zeynioğlu: Kitap Hediye Günü’nün yerleşmesini umuyoruz

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl Zeynioğlu da, Birlik olarak kitap okunmasını her zaman desteklemeye çalıştıklarını belirterek, Herkese Kitap Vakfı’nın “Kitap Hediye Günü” faaliyetini desteklediklerini söyledi. Zeynioğlu, bundan sonraki yıllarda her Nisan ayının üçüncü Pazar gününün, özel bir duyuruya gerek kalmadan, herkesin birbirine kitap hediye ettiği, kitap sevgisini paylaştığı bir gün olarak yerleşmesini umduklarını dile getirdi. Zeynioğlu, “Kitap Hediye Günü”nün kalıcı bir gün olmasını dileyerek, “Herkese Kitap Vakfı”na ve İBB Kültür A.Ş.’ye teşekkür etti.

Kütük: Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyorum

Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük ise konuşmasına “Kitap Hediye Günü”nün fikir babası olan Herkese Kitap Vakfı’na teşekkür ederek başladı. Kütük, “Kendilerini tebrik ediyorum. Böylesi bir olaya vesile oldukları ve Türkiye’de kitap okuma alışkanlığının kazanılması amacıyla yaptıkları çalışmalardan dolayı ben kendilerini kutluyorum. Böylesi bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı da gurur duyuyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, çocuklara çeşitli kitaplar hediye edildi.

Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Herkese Kitap Vakfı Genel Başkanı Bülent Şenver ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl Zeynioğlu, çocuklara bizzat kitap dağıttılar.

Kitap dağıtımının ardından, “Kitap Hediye Günü” uygulamasının ilk etkinliğinin hatırası olarak, Miniatürk Masal Ağacı’nın yanı başına bir ağaç fidanı dikildi. Herkese Kitap Vakfı Genel Başkanı Bülent Şenver, “İnşallah bu ağacın da yıllar sonra büyüyüp, bu ağaç gibi kitaplarla süslendiğini Allah hepimize nasib eder” dedi.