BASIN ODASI

Miniatürk’ün 5 maketi yenilendi

Miniatürk'teki Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Kubbet-üs Sahra, Mescid-i Aksa ve Amasya Yalıboyu Evleri maketleri yenilendi.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından en önemli tarihi eserlerin minyatürlerinin yer aldığı Miniatürk'teki Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Kubbet-üs Sahra, Mescid-i Aksa ve Amasya Yalıboyu Evleri maketleri yenilendi. Miniatürk'teki ilk maketler arasında yer alan 5 maket, yağmur, kar, rüzgar ve güneş gibi hava koşullar nedeniyle yıpranıp eskidiği için yenileri ile değiştirildi. Yapım aşaması altı ay süren yeni maketler, park alanı içerisine yerleştirilerek müze ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu.

Ayasofya'dan Selimiye'ye, Rumeli Hisarı'ndan Galata Kulesi'ne, Safranbolu Evleri'nden Sümela Manastırı'na, Kubbet-üs Sahra'dan Nemrut Dağı Kalıntıları'na kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerini bir araya getiren Miniatürk’ün ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunu yerli turistler oluşturuyor.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş 129 mimari eserin, 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı minyatür parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi tarihi eserler de bulunuyor.

Kanuni Döneminde Onarıldı                               

691 yıllında Halife Abdülmelik bin Mervan tarafından yaptırılan Kubbet-üs Sahra, İslam mimari tarihinin önde gelen eserlerindendir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde onarılan Kudüs ’deki eserin, alt kısmı mermer, üst kısmı ise yeşil, sarı ve mavi renkli çiniyle kaplatılmıştır. 20. yüzyılın başında da Mimar Kemaleddin Bey tarafından onarılmıştır.

İslam’ın İlk Kıblesi

İslam’ın ilk kıblesi olan Kudüs ‘deki Mescid-i Aksa, 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Miraç gecesi Hz. Muhammed’in namaz kıldığı yapıdır. 1517 yılında Yavuz Sultan Selim’in şehri fethetmesinin ardından, Osmanlılar tarafından yapılan bakım ve onarım sonucu bugünkü halini almış, 20. yüzyıl başında da Mimar Kemaleddin Bey tarafından onarılmıştır. 

Anadolu’nun İlk Prefabrik Konutları

Amasya'da Yeşilırmak kıyısındaki evler, 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başlarında inşa edilmişlerdir. Evlerin önemli bir özelliği, Anadolu'nun ilk prefabrik konutları olmalarıdır. Öyle ki, bir günde yerine monte edilmiş olanları vardır. Amasya evleri, Anadolu sivil Türk mimarisinin güzel örneklerindendir.

Galata Surlarının Baş Kulesi

1348 yılına ait kule, Tünel’le Karaköy arasındadır. Bugün artık mevcut olmayan Galata surlarının baş kulesidir. İlk kule M.Ö. VI. yüzyılda ahşaptan yapılmıştır. Zamanımıza ulaşan kule Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir.

XVI. yüzyılda Kasımpaşa Tersanesi'nde çalıştırılan işçiler için zindan olarak da kullanılmış, daha sonraları tersanenin ambarı haline getirilmiştir.

III. Murat döneminde de gözlemevi olarak kullanılmıştır. Kendi yaptığı kanatlarla dünyada ilk uçuşu gerçekleştiren Hezarfen Ahmet Çelebi, Üsküdar Doğancılara kadar uzayan süzülüşüne Galata Kulesi'nden başlamıştır.

Bodrum katıyla birlikte 16 katlı kulenin yüksekliği, 62 metredir. 

Tarihi Yarımada’nın Gözdesi

Tarihi yarımadada günümüze ulaşan az sayıda erken dönem mimarlık örneklerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı, Doğu Roma İmparatorluğu’nun en görkemli dönemine aittir.

6. yüzyılda, kente su dağıtımını sağlamak amacıyla Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Genellikle İyon ve Korent üslupları taşıyan sütunların arasında az sayıda işlenmeden bırakılmış Dor stili başlıklara da rastlanır. 1968 yılında kolon ve çatlakları onarılan, 1985 yılında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen sarnıç 1987 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Kültür A.Ş. tarafından işletilmekte olan sarnıçta çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Maketler Nasıl Yenileniyor?

Miniatürk maket yapım atölyesinde yenileme sürecinin aşamaları şu şekilde gerçekleşiyor: İlk olarak yenilenecek maketlerin değişik açılardan fotoğrafları çekiliyor. Eserin rolevesi çıkarılarak 1/25 ölçeğinde çizimi ve modellemeleri yapılıyor. Ana malzeme olarak açık hava şartlarına uygun malzeme kullanılıyor. Maketlerin kalıpları, gerekli ölçülerde kesilip hazırlanıyor. CNC makinasına hazırlanan modeller en ince detayına kadar işlenerek ve her parçanın temizliği yapılarak montajlama işlemine geçiliyor. Maketin sağlamlığı ve dayanıklılığı için iç kısmın konstrüksiyon çalışması yapılıp boyamaya hazır hale getiriliyor. Boyahanede maketin astar boyaması ve eserin gerçek fotoğraflarından yararlanarak efekt ve renklendirme çalışmaları yapılıyor. Miniatürk Test Alanında bekletilerek açık hava şartlarına uygunluğu bir kez daha test edilen maketler daha sonra yerine yerleştiriliyor.