BASIN ODASI

Suat Yüksel’in İstanbul temalı minyatür maket sergisi Miniatürk’te

Miniatürk Sergi Salonu, Engelliler Haftası’nda bedensel engelli Suat Yüksel’in ilk kişisel minyatür maket sergisine ev sahipliği ediyor.

Sanata engel yok...

Miniatürk Sergi Salonu, Engelliler Haftası’nda bedensel engelli Suat Yüksel’in ilk kişisel minyatür maket sergisine ev sahipliği ediyor.

İstanbul temalı serginin açılışına Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Miniatürk İşletme Müdürü Resul Erkan, Miniatürk İşletme Şefi Halil İbrahim Topalcı ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Reyhan Argın katıldı.

Önce spor vardı hayatımda…

1972 Sinop / Türkeli doğumlu maket sanatçısı Suat Yüksel, Miniatürk Halkla İlişkiler Uzmanı Selma Gürbey Taşdelen’e verdiği mülâkatta, spora olan ilgisinden de bahsederek, İstanbul Özürlüler Spor Kulübü ile birlikte Ampute futbol ile tanıştığını, 2010-2013 yılları arasında bu sporla meşgul olduğunu ifade ediyor. Çocukluğundan beri yüzdüğünü ayrıca tüple dalış yaptığını da belirten Yüksel, 3 yıldan bu yana ise sporla meşguliyetini bırakıp kendisini tamamen minyatür maket yapımına verdiğini söylüyor.

İBB’nin Kitre Bebek kursu başlangıç oldu

Suat Yüksel’in minyatür maket yapımına başlamasına da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) vesile olmuş.

2010 yılında İBB’nin Avrupa Birliği projesi kapsamında Kâğıthane Özürlüler Merkezi’nde düzenlediği Kitre Bebek Yapımı eğitimine katıldığını anlatan Yüksel, 2013 yılına kadar Kitre Bebek çalışması yaptığını, ardından tamamen minyatür maket yapmaya başladığını kaydediyor. Yüksel, bugüne kadar 45 minyatür maket yapmış.

Önce fotoğraflarını çekiyorum

Yüksel, maket çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Ahşap, Amerikan servisi, kontrplak gibi malzemelerle yapıyorum. Fazla malzemeye ihtiyacım olmuyor. Önce yapacağım çalışmanın fotoğraflarını çekiyorum ve sonra hangi malzeme ile yapacaksam bunu hazırlıyorum. Elim, el sanatlarına her zaman yatkındır. Kendi oturduğumuz evimizin mutfak dolabını 10 yıl önce el testeresi kullanarak yaptım. Son derece güzel ve sağlam oldu.  Evde herhangi bir tadilat olduğunda ben yaparım. Evimize hiç tamirci girmez.

Bir haftada biten maket de var 6 ayda biten de… Aslında bu hiç belli olmuyor. Maketin ince işçiliğine göre yapım süresi değişiyor. Tarihî eserlerin maketlerini yapmayı seviyorum. Bu anlamda özellikle tarihî eserlerin olduğu semtleri gezip görüyorum; beğendiğim eserlerin fotoğraflarını çekip, aynısı yapmaya çalışıyorum. Bazen bir semtte gördüğüm değişik bir ev mimarîsi de bana ilham olabiliyor.”

Genellikle İstanbul’dan seçtiği mimarî eserlerin ya da figürlerin yanı sıra Türk folkloruna ait objelerin maketlerini yaptığını belirten Yüksel’in maketleri arasında Kız Kulesi’nin, Kariye Müzesi’nin; Yedikule, Balat gibi eski İstanbul semtlerinde bulunan tarihî evlerin, kağnı arabası gibi eski ulaşım araçlarının maketleri bulunuyor.

Pencereden, oyun oynayan arkadaşlarımı seyrederdim

Suat Yüksel, bedensel engeli hakkında da, “Engelli olduğumu hatırlamıyorum; çünkü çok küçüktüm. Ailem, doğduğum yıllarda çocuk felci salgını olduğunu ve benim de 5,5 aylıkken çocuk felci geçirdiğimi söylediler. Sol ayağımdan bundan dolayı engelli oldum ve çift baston ile yürüyorum” diyor.

Bedensel engelinden dolayı okul hayatının pek kolay geçmediğini dile getiren Yüksel, yaşadığı sıkıntıları şöyle özetliyor:

“Sınıfım 5. kattaydı ve zorluklarla sınıfıma çıktığımdan dolayı teneffüslerde arkadaşlarım bahçeye, kantine giderken ben, aşağı inemezdim. Koridora çıkardım en fazla ve camdan arkadaşlarımı oynarken izlerdim. Baston yardımı ile yürüsem de aşağı inmeye kalksam, ben inene kadar teneffüs biterdi; bu yüzden inemezdim. Okul hayatımda yaşıtlarımdan hiç dışlanmışlık görmedim; fakat dışlanmışlığı hep büyükler gösterdi. Öğretmenlerimle sorun yaşadım. Pozitif ayrımcılık hiç görmedim. Bu sebeplerden dolayı eğitim hayatıma mecburî eğitim olan ilkokulu bitirdikten sonra devam etmedim.”

Suat Yüksel’in minyatür maket sergisi, 22 Mayıs’a kadar Miniatürk Sergi Salonu’nda ziyarete açık kalacak.