MİNİATÜRK

Kristal İstanbul Müzesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Miniatürk’te açılan ve Kristal İstanbul Müzesi’nde sergilenen birbirinden değerli 16 tarihi eser, kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturulmuştur.

Kristalin içine lazerle üç boyutlu resim işlemek sadece Türkiye değil dünyada da ilgi uyandıran bir teknolojidir. Kristal İstanbul Müzesi’nde kullanılan camların bir özelliği de içine lazerle görüntü işlenen dünyanın en büyük kristal camları olmalarıdır. Bu camlar homojen ve içlerinde %24 oranında kristal içerdikleri için camın arkası rahatlıkla görülebilme özelliğine sahip. Bu tür malzeme özellikle uzay teknolojilerinde kullanılıyor.

Kristaller içlerine işlenen tarihi güzelliği daha iyi yansıtabilmek için loş bir ortamda ve altlarına konulan ledlerle farklı renklerde sergilenmektedir. Eserlerin altına yerleştirilen sessiz motor sistemi ile figürler her beş saniyede bir renk değiştirebiliyor.

Galata Kulesi, Sultanahmet Camii, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii ve Rumeli Hisarı’nın son teknoloji ile yapılan kristal hallerini görmek için Minyatür Türkiye Parkı Miniatürk’ü ziyaret etmeniz gerekiyor.