MİNİATÜRK

Atatürk Barajı

Dünyanın önemli mühendislik yapılarından biri olan ve GAP projesinin en önemli kısmını teşkil eden Atatürk Barajı, Şanlıurfa ve Adıyaman illeri arasında, Fırat Nehri üzerinde kurulu olup, enerji, içme suyu ve sulama maksatlıdır.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 1983 yılında inşaatına başlanmış olan Atatürk Barajı tamamen Türk işçi ve mühendisinin alın teriyle kısa bir zamanda bitirilerek,      1992 yılında işletmeye açılmıştır. Baraj kaya dolgu tipinde olup yüksekliği 169 metredir. Gövde hacmi 84,5 milyon m3 tür. Gövde hacmi bakımından bugüne kadar dünyada inşa edilen barajlar arasında altıncı sıradadır. Meydana gelen gölalanı 817 km2 dir. Toplam su depolama hacmi 48,7 milyar m3 tür. Depolama hacmi ile de dünyada 25. sıradadır. Aynı zamanda Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük barajıdır. Baraj Gölünde biriken 48,7 milyar m3 su ile Şanlıurfa-Harran, Mardin-Ceylanpınar, Siverek, Hilvan ve Bozova ovalarında 730 000 hektar arazi sulanabilecektir.

Hidroelektrik Santralının her bir türbininin gücü 300 MW olan 8 adet türbin jeneratör bulunmaktadır. 2400 MW kurulu gücüyle yıllık 8. 9 milyar kwh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahiptir.    

Türkiye Cumhuriyetinde, GAP projesi ve onun timsali olan ATATÜRK Barajı, tarımsal kalkınma ve sanayileşme ile ülkenin refahına çok önemli katkılar yapmaktadır.