MİNİATÜRK

Zeynel Bey Türbesi, Külliyesi ve Hamamı

 Zeynel Bey Türbesi, 1462-1482 yılları arasında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Otlukbeli Savaşında şehit olan oğlu Zeynel Bey adına yapılmıştır. Türbenin mimari önemi, Azerbaycan ve Türkistan yöresi mimari özelliklerini Anadolu’ya taşımış olmasından kaynaklanmaktadır. Dışarıdan silindir görünümüne sahip olan türbe içerde sekizgen planlıdır. Türbe, göz alıcı renklere sahip gövde süslemesi ile dikkat çekmektedir.

 Zeynel Bey Külliyesi, Hasankeyf’te 2004-2005 yıllarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Külliye 3 medrese, 1 imaret, 1 türbe, 1 han ve Dicle kenarına yapılmış bir hamamdan oluşmaktadır.  Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait yapılardan oluşan külliyenin medreselerinde geometrik ve bitkisel süslemeler ve çeşitli üsluplarda yazı örnekleri bulunmaktadır.

 Zeynel Bey Hamamı, Zeynel Bey külliyesinin bir parçası olan bu hamam Artuklu dönemine aittir. Dicle nehrinin taşması sonucu yıkılmış ve Osmanlı döneminde yeniden yapılmıştır. Soğukluk bölümü ayakta kalan hamamın diğer bölümleri kazılarda ortaya çıkarılmış ve koruma altına alınmıştır. Hamam soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşmaktadır ve bir su deposuyla külhana sahiptir. arapça çevirisi renklendirdiğim kısımlar)