MİNİATÜRK

Daumdan Mini Bir Türkiye Turu

Tarih : 15.12.2010

Fenerbahçe ile yollarını ayıran ve veda turlarına başlayan Christoph Daum giderayak Miniatürk’te bir basın toplantısı düzenledi. Daum, Olimpiyat Stadı, Trabzon Sümele Manastırı, Pamukkale Travertenleri ve Boğaz Köprüsü maketlerinin önünde poz vererek basın mensuplarına maketlerin temsil ettiği şehirlerde yaşadığı anılarını anlattı ve mini bir Türkiye turu yaptı. Mehmetçik Vakfı’da, Daum’un vakfa yaptığı bağışla ilgili Miniatürk’te bir tören düzenledi.

Ülkemizde bir dönemin futbol yaşamına damgasını vuran Alman teknik adam Christoph Daum, Fenerbahçe ile yollarını ayırmasının ardından veda turlarına başladı. Daum Miniaturk’ü ziyaret ederek Türkiye’deki anılarını yeniden yaşadı ve bu hatıralarını basın mensuplarıyla paylaştı. Teknik adam ayrıca sitemkar açıklamalarda da bulundu. Yönetimin kendisine yeteri kadar destek olmadığını vurgulayan Daum, Aykut Kocaman’la ilgili olarak “Bir takımı iki kişi yönetemez” yorumunu yaptı.

Miniatürk’te düzenlediği basın toplantısında yönetimden yeteri kadar destek görmediğini söyledi. Daum, “Aziz Yıldırım’ın benimle devam etmeme kararına saygı duyuyorum. Ancak şu da bir gerçek, yönetim bana yeteri kadar destek vermedi. Aykut Kocaman benim için çok iyi bir profesyoneldi. Devamlı bir antrenör gibi düşünüp hareket etti. Hiçbir klüp 2 antrenör tarafından yönetilemez. Şu anda Aykut Koocaman istediği yere, antrenörlük koltuğuna oturdu. Başarılı olmasını ve Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Yaşananlar karşısında Fenerbahçe’ye hakkında olumsuz bir düşünceye sahip olmadığını vurgulayan Alman çalıştırıcı, “Fenerbahçe bana göre dünyanın en büyük kulüplerinden biri ve ben bu kulüp hakkında negatif bir şey düşünemem. Sonuçta kulüp için daha az tazminata razı oldum. Fenerbahçe’de çalıştığım 4 yıllık süre içinde pek çok başarıya imza attım. Umarım daha da iyi başarılar elde ederler. Yapılacak 3-4 takviye ile Fenerbahçe’nin şampiyonlar ligine katılabilmesi için hiçbir engel yok. Seneye ligde şampiyon olmamaları için de bir neden yok” ifadelerini kullandı.

Yönetime yardımcılarıyla ilgi çağrı yapan Daum, “Benim isteğim yardımcılığımı yapan Ayhan Tumani ve Holger’e de aynı imkanların sağlanması. Sözleşmemi fesederken çok büyük fedakarlık yaptım. İki yardımcımın da hakkının ödenmesini temenni ediyorum dedi. Daum Miniaturk’ü ziyareti sırasında, Alman teknik adamın Mehmetçik Vakfı’na yaptığı bağış ile ilgili tören düzenlendi. Mehmetçik Vakfı Daum’a hassasiyeti ve duyarlılığı için teşekkür etti. Alman teknik adam ise “Ailemin Türkiye’ye bağlılığından ötürü Mehmetçik Vakfı’na ufak bir bağışta bulundum” demekle yetindi.