MİNİATÜRK

Dünyanın En Uzun Adamı Sultan Kösen Miniaturk’ teydi.

Dünyanın en uzun adamı bir Türk! Mardinli Sultan Kösen'den önce rekor bir Çinli'ye aitti. Ama Sultan ona tam 10.5 santim fark attı ve rekora adını yazdırdı.

Mardinli Sultan Kösen, 2 metre 47 santimetre boyuyla en uzun adam olarak adını Guinnes Rekorlar Kitabını ismini yazdırarak; dünyanın en uzun adamı olduğunu böylece resmileştirmiş (tarihe geçmiş) oldu.

Sultan Kösen'in rekorları bununla da bitmiyor. Dünyanın en uzun el ve ayakları da Sultan Kösen'e ait. Kösen'in elleri 27.5, ayakları ise 46.5 santim uzunluğunda.

27 yaşındaki Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı'nın 2012 yılı baskısının tanıtımı için en son Londra'ya gittiğini, ‘dünyayı gezmek istediğini’ söyledi.

Sultan Kösen’in son duraklarından biride Miniaturk’tü.

20 Kasım 2009 Cuma günü Miniaturk’e gelen Sultan Kösen, Miniaturk’ü gezmeye gelen özellikle çocuk ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Kösen, kendine en kolay gelen şeyin lamba değiştirmek olduğunu, en zorlandığı şeyin ise; bir arabaya binmek olduğunu söyledi.

Miniaturk gezisinde, minyatür eserlerin arasında daha da devleşen Sultan Köse’ye çekim boyunca çocuk ziyaretçiler eşlik ettiler.