İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi

 

Miniatürk, Türkiye’de daha önce görülmemiş boyutta hareketli bir model sergiyle buluştu! İBB Kültür AŞ ve ModelPort iş birliğinde hazırlanan İstanbul model Sergisi, 10.000’den figürün 1/87 oranında küçültülmüş haliyle ziyaretçilerini karşılıyor.

 

Medeniyetlerin başkenti; dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden olan Tarihî Yarımada’nın 1600’lü yıllardan 19. yüzyıla uzanan hikâyesi, aslına sadık kalınarak modellendirildi. Tarihi kaynaklar ışığında 5 yılda geliştirilen İstanbul model Sergisi, 400.000 m2lik alanda var olan yapıları, sosyal hayatı ve tarihe geçen olayları 400 yıl önceki haliyle tekrar canlandırıyor.

 

10.000 figür, 50.000 led ışığı ile tarih günümüze taşındı

 

Dünyada ilk kez kültür, sanat ve eğitimi birleştiren devasa model sergisi, 10.000 figür ve 50.000 led ışığı; yüzlerce insan, at arabası, yangınlar, meşaleler ve dumanları tüten bacalar gibi hareketli figürler ile tarihi günümüze taşıyor.

 

Tarihi olaylar, sesler eşliğinde sergide hareketlendirildi

 

Yeniçeri isyanları, at arabaları, yangınlar, ezan, Mehter Marşı gibi orijinal seslerle her noktası tarihi kaynaklardan esinlenerek modellendirilen yüzlerce sahne, ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkaracak.

 

Miniatürk, tarih meraklılarına yepyeni bir kapı aralayacak

 

16.yüzyılda özel günlerin düzenlendiği At Meydanı’ndan Osmanlı Devleti’nin ilk kurumsal para basım tesisi olan Darphane-i Amire’ye; 200.000’den fazla İznik çinisinin süslediği Sultanahmet Camii’nden bir zamanlar fillerin beslendiği rivayet edilen Topkapı Sarayı Fil Bahçesi’ne kadar her detayın titizlikle konumlandırıldığı İstanbul model Sergisi ile kültürel mirasımızın ve tarihsel birikimimizin yansıması Miniatürk’te tarih meraklılarıyla buluşacak.

 

Tarihi kesitleri 3 boyutlu deneyimleme fırsatı!

 

Sergiyi gezen ziyaretçilere, ölçeklendirilen sahneler ve yapılarla ilgili 7 dilde bilgi sunan interaktif ekranlar eşlik edecek; serginin yapım aşamasından kesitler de ekranlara yansıyacak. Miniatürk’ün giriş bölümünde konumlandırılan İstanbul model Sergisi ayrıca 3 boyutlu mapping gösterisi ile ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim sunacak.

Modelport ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Miniatürk - İstanbul model Sergisi kombine bilet:

 

Yerli Ziyaretçi: 250 TL

Yabancı Ziyaretçi: 900 TL

İndirimli Bilet (Öğrenci & Öğretmen) : 110 TL

İndirimli Bilet (Asker & Polis) : 130 TL


Çalışma Saatleri


Açılış: 10:30

Son Giriş: 19:15

Kapanış: 19.30

İstanbul Model Sergisi

Galeri