HABERLER / DUYURULAR

Ahi Evran Camii ve Türbesinin maketi Miniatürkteki yerini aldı

Miniatürk Çocuk Etkinlikleri


İstanbul'daki gezi rotalarının başında gelen Miniatürk, sergilediği maket eserlere bir yenisini daha ekledi. Türk tarihinin önemli figürlerinden birine ve onun mirasına ithaf edilen Kırşehir'deki Ahi Evran Camii ve Türbesi, Miniatürk'teki yerini aldı.


İBB Kültür AŞ tarafından işletilen Miniatürk, ziyaretçilerine tarih ve kültürün enfres harmonisini yaşatmaya devam ediyor. Zaman içinde maket eser sayısını artıran Miniatürk, Antik Çağdan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya değin, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerini yansıtan zengin mimari mirası bir araya getiriyor. Ziyaretçilerine kültürler arası bir yolculuk yaşatan birbirinden farklı mimari zenginlikleri tek mekânda yakından görme fırsatı sunan Miniatürk, 29 Eylül'de gerçekleşen açılış töreniyle Kırşehir'de yer alan Ahi Evran Camii ve Türbesi maket eserini İstanbullularla buluşturdu. Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Gazeteci Yazar Ünal Kaya'nın sunumuyla 29 Eylül'de gerçekleşen maket eserin açılış programına Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yöneticilerin, çeşitli şehirlerden gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ahi Evran Camii ve Türbesi hakkında

Türk esnaf kültürünün öncüsü ve Ahilik Teşkilatı'nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli'nin anısına inşa edilen Ahi Evran Camii ve Türbesi, Kırşehir il merkezinde yer almaktadır. 1482 yılında inşa edilen ve geçmişten günümüze kadar önemini koruyan bu tarihî yapı mescit, türbe ve tekke olarak hizmet vermiştir.

Esas adı Mahmud Bin Ahmet Ebu'l Hakayık Nâsırud-Din olan Ahi Evran-ı Veli, 1171 yılında Horasan'ın Hoy kasabasında doğmuş, 1264 yılında Kırşehir’de vefat etmiştir. Ahi Evran-ı Veli'nin eşi Fatma Bacı, dünyanın ilk kadın teşkilatı Baciyan-ı Rum Teşkilatı'nın kurucusudur. Ahilik, Anadolu’da yaşamış Türk halkının sanat ve meslek alanındaki usta çırak ilişkisini ahlaki yönden de yetiştirilmesini sağlamak amacıyla kurulan ilk esnaf teşkilatı özelliğini taşır.

Miniatürk, bu yeni maket eseri ile Türk tarihini ve kültürünü ziyaretçilere daha yakından tanıtarak, önemli bir mirası gelecek nesillere taşıma misyonunu sürdürüyor. Ahi Evran Camii ve Türbesi'nin UNESCO Geçici Kültürel Miras Listesi'nde yer alması, bu tarihi yapının uluslararası önemini bir kez daha vurguluyor.