MİNİATÜRK

TÜRKİYE’NİN VİTRİNİ

Antik Çağdan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu’ya Osmanlı’ya değin, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiren Miniatürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 2 Mayıs 2003 tarihinde tamamlanarak ziyarete açıldı.


‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla yola çıkan Miniatürk, Türkiye’nin vitrini oldu.

Miniatürk’te, binlerce tarihi eser arasından, bilinirliğine, dönemini temsil yeteneğine göre Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilen 62 eser İstanbul’dan, 64 eser Anadolu’dan ve 13 eser bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere 139 mimari eserin, 1/25 oranına küçültülmüş minyatür modellerine yer verildi.

Miniatürk, Türkiye ve Türk kültürü ile sınırlanmayan, Anadolu’yu Anadolu yapan tüm değerlerle birlikte, yakın coğrafyadaki bütün bir yaşanmışlığın izlerini taşıyor. Altın Boynuz’a 3 bin yıl öncesine dek uzanarak, barış ve hoşgörünün, adaletin hüküm sürdüğü uygarlıkların bıraktığı izler bu parkta bir araya getiriliyor.

Bir yanda kervansaraylar, külliyeler, medreseler, köprüler, garlar, iskeleler, kaleler, surlar, türbeler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, yalılar, dikilitaşlar, anıtlar, heykeller diğer yanda Pamukkale’den Peri Bacaları’na dünyada eşi olmayan doğal oluşumlar, uzman bir ekip tarafından, titiz bir çalışmayla seçildi.

Alanda ayrıca, Anadolu’da inşa edilen ve bugün yerinde olmayan, dünyanın antik çağdaki yedi harikası arasında sayılan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi de sergilenmekte.

Alanda ayrıca, Anadolu’da inşa edilen ve bugün yerinde olmayan, dünyanın antik çağdaki yedi harikası arasında sayılan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi de sergilenmekte.

Miniatürk’te, her şey aslına o kadar uygun ki, sanki doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün ülkeyi bir anda dolaşmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Tabii ki eserlerin aslını görmekle aynı şey değil ama minyatürleri görünce aslını da görmek için özlem duymak bir yana, o eşsiz yapıları bu açıdan seyredebilmek de başka bir keyif.

Miniatürk’te eserler ile ilgili Sesli Rehber Mobil Uygulama hizmeti de verilmektedir. Miniatürk Mobil uygulama Apple Store veya Google Play üzerinden cep telefonuna indirilerek dinleme yapılabilir. Gezi rotalarının belirlendiği, Miniatürk’te bulunan tüm eserlerin maketlerinin Türkiye’de bulunduğu il ve konum bilgilerinin de görülebildiği Miniatürk Mobil uygulama ayrıca Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere 9 dil seçeneğinde dinlenebilmektedir. Gezi güzergâhımızda İBB WIFI bulunuyor.

Miniatürk toplam alanı 60.000 metrekaredir. Maketlerin yer aldığı 15.000 metrekarelik alanın yanı sıra, 300 araçlık İSPARK işletmesinde otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, açık hava gösteri alanı ile çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, masal ağacı, Mini Stadyum’da 4 büyükler, satranç ve labirent alanı, Ters Ev ve Türkiye-İstanbul simülasyon helikopter turunun yer aldığı Miniatek interaktif eğlence alanı bulunuyor. Dev bir kompleks olan Miniatürk’te ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi, eğlenirken öğrenmesi için gerekli her şey düşünülmüş!

Gücünü ve güzelliğini arkasındaki 3000 yıllık uygarlıklardan alan Miniatürk, hoş bir gezi parkı olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir kültür ve sosyal sorumluluk projesidir. Genç kuşaklar ne kadar köklü bir uygarlıkla beslendiklerini Miniatürk’te keşfedecek.

Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul turlarındaki ilk adreslerden biri olan Miniatürk, kısa sürede muhteşem bir Türkiye turu atmak isteyenler için de ideal bir mekân, kısacası: Türkiye’nin Vitrini!Ulaşım Bilgileri

Miniatürk’e ulaşmanın en kolay yolları;

İETT Hatları

Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü

Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü

Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü

Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü

Sultanahmet- Dolmabahçe: TB 1

İETT’nin web adresinden hatların detayları ve saatleri hakkında bilgi almak üzere Tıklayınız

Seyrantepe / Topkapı minibüsleri

Metrobüs

Metrobüs ile gelecek olan ziyaretçilerimiz, Halıcıoğlu durağında indikten sonra 41 ST (Seyrantepe-Topkapı) Belediye Otobüsüne veya dolmuşuna binip Miniatürk durağında inerek buraya ulaşabilirler.Faydalı Bilgiler

Müzenin tüm alanlarında rampalar mevcuttur; bebek arabası veya tekerlekli sandalye ile hiçbir engel ile karşılaşmadan gezilebilmektedir.

Bebek alt değiştirme ünitesi Gezi güzergahının başlangıcında ve karşıdaki WC’lerin yanında yer almaktadır.

Engelli ziyaretçilerimiz için Engelli WC ve engelli park yerimiz bulunmaktadır.

Tekerlekli sandalyeler ücretsiz olarak girişte temin edilebilmektedir.

OTOPARK

Ziyaretçilerimiz için 300 araçlık otoparkımız bulunmaktadır.

HEDİYELİK EŞYA MAĞAZASI

Güzel bir günün ardından Miniatürk’ten ayrılırken, gezinti keyfinizi sizlere hatırlatacak ve dostlarınızla paylaşmanızı sağlayacak hediyelik eşyaları, renkli ve modern bir yapıya sahip Miniatürk hediyelik eşya mağazasında bulacaksınız.

Miniatürk Hediyelik Eşya için www.miniaturkhediyelikesya.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Telefon: 212 222 73 85

YİYECEK İÇECEK TESİSLERİ

BELTUR RESTORAN/CAFE: Haliç kıyısındaki Miniatürk otopark ile parkın başlangıç ve bitiş noktalarında toplam üç yerde faaliyet gösteren ve işletmesi Beltur A.Ş. tarafından yapılan restoran ve kafe özel davetlerinize de ev sahipliği yapmaktadır. Yaz davetlerinde dış mekan ziyafet düzeninde 500, kış aylarında iç mekan ziyafet düzeninde 300 kişi kapasiteli Beltur A.Ş. restoran düğün, nişan ve sünnet, barbekü, şirket toplantısı, kahvaltı organizasyonlarınıza ev sahipliği yapmakta, açık hava müzesini ziyaret eden öğrenci gruplarına, yerli ve yabancı turistlere de hizmet vermektedir.

Beltur Restoran/Cafe telefon: 0212 210 53 56

YİYECEK STANDLARI: Ziyaretçilerin gezerken çikolata, dondurma, su, meyve suyu, çubukta-patates ve mısır alabilecekleri atıştırmalık standlar bulunmaktadır.Sesli Rehber Mobil Uygulaması

Miniatürk’te eserler ile ilgili Sesli Rehber Mobil Uygulama hizmeti de verilmektedir.

Miniatürk Mobil uygulama Apple Store veya Google Play üzerinden cep telefonuna indirilerek dinleme yapılabilir. Gezi rotalarının belirlendiği, Miniatürk’te bulunan tüm eserlerin maketlerinin Türkiye’de bulunduğu il ve konum bilgilerinin de görülebildiği Miniatürk Mobil uygulama ayrıca Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere 9 dil seçeneğinde dinlenebilmektedir. Gezi güzergâhımızda İBB WIFI bulunmaktadır.

Ancak yaşanabilecek herhangi bir internet sorununa karşı ziyaretçilerimize Miniatürk’e gelmeden önce mobil uygulamamızı telefonlarına indirmelerini tavsiye ediyoruz.