HABERLER / DUYURULAR

İETT'nin Nostaljik Otobüsleri Miniatürk'te!

Miniatürk Çocuk Etkinlikleri


İBB Kültür AŞ ve İETT'nin iş birliğiyle geçmişte şehir içi ulaşımda hizmet veren ve İstanbulla özdeşleşen 3 nostaljik araç, Miniatürk'te sergilenmeye başladı.


İstanbul'da tarih ve kültürle iç içe bir deneyim sunan Miniatürk, şimdi de İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) tarafından sağlanan nostaljik otobüslerle ziyaretçilerine İstanbul'un geçmişine bir yolculuk yapma fırsatı sunuyor.

Her biri İstanbul'un simgesi haline gelmiş araçlar ve çalıştıkları güzergahlarla ilgili detaylar da araç önlerindeki bilgi tabelalarında yer alıyor.

Sergilenen 3 araç ve özellikleri şu şekilde:


Scania Vabis

İdarenin büyük rakamlı toplu alımlarından biri olan Skodaların RO-706.II modelleri 1956 yılında filoya katıldı. Çekoslovakya'dan getirilen otobüsler, kentin giderek büyüyen araç ihtiyacını ivedilikle gidermek üzere idarenin hemen her hattında ve İstanbul'un her iki yakasında hizmete verildi.


Skoda

İkinci Dünya Savaşı yıllarında otobüs ithal edilememesi nedeniyle İETT idaresi tarafından İsveç’ten 15 adet kamyon şasisi ithal edildi. Tramvay İdaresi’nin Elmadağ Surp Agop atölyelerinde üç aylık sıkı bir çalışma sonucunda otobüs hâline getirildi ve 30 kişilik yolcu kapasitesiyle şehir içi hatlarda hizmete girdi.


Leyland

Kendilerine özgü dizaynları, yarı-otomatik vites tertibatları, ışığı geçiren ancak ısıyı engelleyen özel camları, geniş arka sahanlıkları, rahat koltukları ve şık görünümleriyle İETT tarihine damgasını vurdu. Dünya üzerinde yalnızca 300 adet üretilen ve tamamı İETT’ye satılan Levend modeliyle çeyrek asır boyunca yolcularına hizmet eden Leylandlar alçak tabanlı şasileri, yarı-otomatik vites tertibatları ve şık tasarımlarıyla İstanbulluların gönlünde taht kurdu.