MİNİATÜRK

İstanbul Eserleri

Responsive image

Anadolu Hisarı

  1394 yılında Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed döneminde genişletilen hisar, İstanbul’daki en eski Türk eseridir. Boğaz’ın en dar yerinde bulunan hisar, geçişleri kontrol altına almayı amaçlamaktadır. Rumeli Hisarı ile karşı karşıyadır.

   

   

   

  Responsive image

  Kabataş Erkek Lisesi

   Kabataş Erkek Lisesi, 1908 yılında Kabataş semtinde Esma Sultan Konakları’nda daha önce kapatılmış olan Aşiret Mektebi’nin yerine açıldı. Bunlardan Beşiktaş tarafında olan büyük bina, önceleri Beşiktaş Ortaokulu olarak hizmet vermiş, daha sonra da Kabataş Erkek Lisesi’nin yatakhane ve yemekhanesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ortaköy tarafındaki büyük bina ise 1928 yılından bu yana Kabataş Erkek Lisesi olarak kullanılmaktadır.

   St. Antoine (Sent Antuan) Kilisesi

    Yapımına 1906’da başlanan kilise 1912 yılında ibadete açılmıştır. İstanbul’daki en büyük kilise olan St. Antoine, Fransisken Tarikatı’na ait Katolik İtalyan kilisesidir. Mongeri’nin inşa ettiği bina, İtalyan Gotiği tarzındadır. İstanbul’da yaşayan Latin-Katolik Hristiyanların özellikle Noellerde toplandığı, en fazla cemaati olan kilisedir.

    Mimar Sinan Türbesi

     Mimar Sinan’ın ölümünden kısa bir süre önce 1588 yılında yaptığı türbe, Süleymaniye Camii’nin köşesindedir. Penceresinin üstünde Mustafa Sâî Çelebi’nin büyük usta için yazdığı 15 mısralık hayat hikâyesi bulunmaktadır.

      

      

     Responsive image

     Örme Sütun

      4. yüzyılda kalker bloklardan örülerek yapılan Örme Sütun, 32 metre yüksekliğindedir. Yapılan kazılar sonucu, dört yüzünde birer çeşme olduğu görülmüştür.

       

       

      Responsive image

      Burmalı Sütun

       31 Grek kentinin birleşerek Perslere karşı zafer kazanmalarının anısına, Perslerin silahları eritilerek yapılan Burmalı Sütun, MÖ 5. yüzyıla tarihlenmektedir. Bugün 5,5 metre yüksekliğindeki kısmı ayakta kalan anıtın orjinal yüksekliği 8 metredir.

       Mısır Dikilitaşı

        Dikilitaş, Mısır’daki Karnak Tapınağı’na MÖ 1547 yılında dikilmiş, 390 yılında İstanbul’a getirilmiştir. Kırmızı porfirden 25 metre yüksekliğindeki yekpare anıtta hiyeroglif ile firavunun zaferleri anlatılmaktadır.

        Alman Çeşmesi

         1901 yılında Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm tarafından Sultan II. Abdülhamid’e hediye olarak Almanya’da yaptırılmıştır. Tasarımının bizzat kayzer tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

         Responsive image

         Sultan I. Ahmed Türbesi

          Sultan Ahmed Külliyesi’nin kuzeydoğu köşesinde, 1619 yılında inşa edilmiştir. Sultan I. Ahmed’in 1617’de ölümünden sonra Sultan I. Mustafa döneminde, 1617 yıllarında türbenin yapımına başlanmış, Sultan II. Osman (1618–1622) döneminde, 1619’da tamamlanmıştır.

          Responsive image

          Aya İrini Kilisesi

           537 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından Ayasofya ile birlikte yaptırılmıştır. Rum-Ortodoks kilisesidir. İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surların içinde kalan kilise, hiçbir zaman camiye çevrilmemiştir.

           Taksim Cumhuriyet Anıtı

            1928 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından İtalya’da yapılmıştır. 11 metre yüksekliğindeki anıtta kullanılan yeşil ve kırmızı mermerler, İtalyan mermeridir. Atatürk heykeli, Atatürk’ün Kocatepe’ye çıkarken çekilen fotoğrafları esas alınarak yapılmıştır. Diğer yüzde Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’ı ordu ve halk arasında gösteren bir kompozisyon bulunur.

            Baştarda 1657

             Osmanlı Donanması’na ait kadırga sınıfının en büyük ve en gösterişli tipi olan baştardalar, 17. yüzyılda estetik açıdan en görkemli dönemlerini yaşamışlar ve adeta bir sanat eserine dönüşmüşlerdir. Baştarda 1657, 32 sıra kürekli ve 750 personelli olup türünün en iyi örneklerinden sayılmaktadır.